برنامه های تنظیم بازار گوشت و مرغ؛ در ماه رمضان

به گزارش آسانسور، شرکت پشتیبانی امور دام برای خرید 10 هزار تن گوشت دام سنگین و 3 هزار تن گوشت دام سبک از دامداران به توافق رسید

برنامه های تنظیم بازار گوشت و مرغ؛ در ماه رمضان

آسانسور - علی ابراهیمی: سال جاری روزه داران ایرانی درحالی به استقبال ماه مبارک رمضان می فرایند که، نرخ بعضی کالاهای اساسی و مواد پروتئینی در بازار مصرف، تحت تاثیر قرنطینه و شیوع کرونا نوسان داشته است. در 40 روز گذشته قیمت برنج خارجی و شکر سیر صعودی داشته اما در عین حال کاهش قیمت هر کیلوگرم مرغ به 8 هزار تومان رسیده است. همزمان دپوی 300 هزار راس دام سبک و سنگین زنده، موجب گلایه فراوری نمایندگان و ضرر و زیان آنها شده است.

با این وجود قیمت گوشت قرمز گوسفندی و گوساله با کاهش چشمگیری در بازار خرده فروشی روبرو نشده است. ریزش قیمت مواد پروتئینی در شرایطی است که سال جاری نیز با شروع ماه مبارک رمضان ستاد تنظیم بازار از تامین و عرضه کالاهای اساسی و گوشت قرمز و مرغ با نرخ مصوب یا قیمت های توافقی با فراوری نمایندگان برای تامین احتیاج بازار و آسایش خاطر روزه داران در این ماه خبر می دهد.

حسن عباسی معروفان، مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با آسانسور آخرین شرایط بازار و شرایط قیمت و عرضه انواع مواد پروتئینی در ماه مبارک رمضان را اعلام تشریح کرد.

  • سال جاری چه کالاهایی در چارچوب طرح تنظیم بازار ماه مبارک رمضان عرضه می گردد؟

خوشبختانه سال جاری رشد فراوری و افت تقاضا را، در بازار مواد پروتئینی، مانند گوشت گوساله، گوسفندی و مرغ، شاهد هستیم که به سیر نزولی قیمت ها منجر شده و بازار را متعادل نموده است. با این وجود چون شرایط بازار مصرف مواد پروتئینی در این ماه رمضان، خاص است، هر سال ستاد تنظیم بازار تصمیماتی را برای تامین احتیاج بازار اجرا می نماید و در چارچوب مصوبات این ستاد و تحت عنوان طرح ضیافت رمضان به فاصله 2 هفته مانده به شروع این ماه انواع کالاهای اساسی پرمصرف و مورد احتیاج روزه داران عرضه می گردد.

سال جاری نیز برای تنظیم بازار ماه مبارک رمضان توزیع 50 هزار تن برنج، 50 هزار تن روغن و 50 هزار تن شکر به نرخ رسمی دولتی شروع شده است در زمینه تامین اقلام پروتئینی نیز عرضه 25 هزار تن گوشت مرغ فراوری داخل و 10 هزار تن گوشت قرمز منجمد گوساله برزیلی وارداتی و 100 هزار تن خرما با نرخ های توافقی حداقلی با توجه به افزایش مصرف عمومی در این ماه عرضه می گردد.

  • نرخ مصرف نماینده گوشت قرمز و مرغ در ماه مبارک رمضان چقدر است؟

گوشت منجمد گوساله برزیلی با نرخ هر کیلوگرم 38 هزار تومان در اختیار موزعان و فروشگاه ها قرار می گیرد تا با قیمت خرده فروشی هر کیلوگرم 42 هزار تومان در اختیار مصرف نمایندگان قرار گیرد. همچنین هر کیلوگرم گوشت مرغ منجمد به نرخ 11 هزار و 600 تومان در اختیار فروشگاه ها و موزعان قرار می گیرد و این فروشندگان موظفند این فرآورده را با قیمت هر کیلوگرم 12 هزار تومان عرضه نمایند. اما این امر به معنای ناگزیری مصرف نمایندگان به خرید گوشت و مرغ دولتی با این قیمت نیست.

  • نرخی گوشت گوسفندی و گوساله تازه با توجه به رشد فراوری و افت تقاضا چگونه معین می گردد؟

گوشت گوسفندی فراوریی دامداران در اختیار واحدهای قصابی قرار گرفته و با قیمت پایه تمام شده روزانه عرضه می گردد. نرخ هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفند داخلی در روز دوشنبه (اول اردیبهشت ماه) 92 هزار تومان بود؛ اما این نرخ در روزهای مختلف در نقاط مختلف شهر تهران از 75 تا 100 هزار تومان نیز در نوسان است. نرخ سایر مشتقات گوشت گوسفندی تازه نیز بنابر نوع و کیفیت در نقاط مختلف شهر تهران متفاوت است. قیمت گوشت تازه گوساله نیز بین 70 تا 80 هزار تومان در نوسان است.

  • اما دامداران از دپوی گوساله و گوسفند زنده در مراکز فراوری و نبود تقاضا در بازار خبر می دهند، برای برطرف این مشکل چه اقدامی شده است؟

در نشستی که به تازگی با دامداران داشتیم مقرر شد تا آنها طرح تحویل 3 هزار تن گوشت دام سبک و 10 هزار تن گوشت دام سنگین را با معین کردن قیمت و زمان تحویل ماهانه به شرکت پشتیبانی امور دام ارایه نمایند. در صورتی که دام سبک و سنگین مازاد باشد این شرکت آمادگی دارد تا مازاد احتیاج بازار را با نرخ توافقی خریداری کند همانطور که تا به امروز 70 هزار تن مرغ مازاد احتیاج بازار را از مرغداران در حالی با قیمت هر کیلوگرم 12 هزار و 900 تومان خریداری نموده که مرغداران قادر به فروش این محصول با قیمت هر کیلوگرم 11 هزار تومان نیز در بازار نیستند. همچنین سال جاری هیچ مرغ منجمدی وارد نشده است. با اعلام نرخ دامداران برای گوشت دام سبک و سنگین و معین قیمت توافقی، ما نیز از جایگزینی فراوریات دامی داخلی به جای گوشت منجمد یا دام زنده وارداتی استقبال می کنیم.

  • این نرخ چگونه معین می گردد؟

این نرخ با در نظر دریافت قیمت تمام شده فراوری و قطعا بیش از نرخ بالاتر از گوشت گوساله و گوسفند وارداتی است؛ به گونه ای که برای فراوری نمایندگان نیز صرفه مالی داشته باشد. شرکت پشتیبانی امور دام با مطرح کردن این موضوع در جلسات و تصویب و ابلاغ کتبی آن به دامداران برای خرید گوشت دام سبک و سنگین مازاد دامداران، با نرخ توافقی، اعلام آمادگی نموده و این موضوع جنبه اصلا شعاری نیست.

  • با توجه به شیوع کرونا و مسائل تامین و تخصیص ارز چرا واردات گوشت قرمز هنوز هم ادامه دارد؟

شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان دولت از ابتدای سال 98 تا ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری گوشت گوسفندی، گوساله و مرغ وارد ننموده. اما این احتمال وجود دارد که بخش خصوصی نسبت به واردات گوشت قرمز با ارز نیمایی اقدام نموده باشد؛ ولی این بخش هم در بازار مرغ وارداتی نداشته است. در سال 99 نیز مقرر شده تا دولت واردات گوشت قرمز و مرغ نداشته باشد مگر آن که با وقوع مسائل احتمالی برای فراوری، بازار دچار کمبود و افزایش قیمت گردد و به واردات این اقلام ناچار شویم. با این شرایط در صورتی که با رشد فراوری گوشت و مرغ، مازاد فراورینمایندگان روی دست آنها ماند شرکت پشتیبانی امور دام آمادگی دارد تا اقلام مازاد احتیاج بازار را برای حمایت از فراوری نمایندگان به نرخ توافقی بخرد.

  • مگر اقدام بخش خصوصی برای واردات گوشت و مرغ با مجوز و هماهنگی ستاد تنظیم بازار و سنجش میزان فراوری و احتیاج بازار انجام نمی گردد؟

ستاد تنظیم بازار با آنالیز میزان فراوری داخل و احتیاج بازار به گوشت و مرغ تصمیم گیری می نماید اما شرکت پشتیبانی امور دام در وزارت جهاد کشاورزی متولی حمایت از فراوری است و احتیاج سنجی بازار را ستاد انجام می دهد. این که ستاد تنظیم بازار تشخیص بدهد برای تامین احتیاج بازار باید واردات گوشت و مرغ انجام گردد به ما ربطی ندارد اما شرکت پشتیبانی امور دام گوشت قرمز و مرغ وارد ننموده است.

  • با توجه به نبود قیمت مصوب برای گوشت قرمز، ستاد تنظیم بازار و شرکت پشتیبانی امور دام با رسیدن قیمت اقلام پروتئینی تا چه محدوده قیمتی به عرضه ذخایر گوشت و مرغ در بازار اقدام می نماید؟

در زمینه مرغ هر زمان که قیمت این فرآورده در بازار مصرف از 17 هزار تومان عبور کند و مصرف نمایندگان متضرر شوند، مرغ منجمد با نرخ مصوب دولتی در بازار عرضه می گردد و با کاهش قیمت مرغ به کمتر از 10 تا 11 هزار تومان نیز باید با خرید مرغ مازاد احتیاج بازار از زیان فراورینمایندگان جلوگیری کند. در گوشت قرمز نیز هر گاه قیمت هر کیلوگرم دام سنگین گوساله زنده به کمتر از 28 هزار تومان رسید، شرکت پشتیبانی امور دام، اقلام مازاد بر احتیاج بازار را می خرد و در زمان افزایش قیمت ها یا رشد تقاضای فصلی به عرضه گوشت ذخیره سازی شده در بازار و تعدیل قیمت ها اقدام می نماید. هدف این گونه اقدامات تنظیم بازار به گونه ای است که نه فراوری نماینده و نه مصرف نمایندگان از کاهش یا افزایش بیش از حد نرخ گوشت و مرغ متضرر نشوند. اما نرخ گوشت قرمز گوسفندی به شدت تابع شرایط فراوری و عرضه است، یعنی در بعضی ایام سال که دام زیاد است؛ قیمت ها نزولی می گردد ولی در فصولی مانند زمستان که دام و کشتار آن کاهش می یابد؛ قیمت مصرف نماینده در بازار نیز سیر صعودی به خود می گیرد. با این وجود به پیشنهاد شرکت پشتیبانی امور دام و با تصویب ستاد تنظیم بازار، حداکثر و حداقل قیمت گوشت گوسفندی، برای عرضه ذخایر و کاهش قیمت ها یا خرید و ذخیره سازی به نرخ توافقی، به صورت ماهانه معین می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "برنامه های تنظیم بازار گوشت و مرغ؛ در ماه رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های تنظیم بازار گوشت و مرغ؛ در ماه رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید