در دوران پاندمی کرونا چقدر باید ورزش کنیم؟

به گزارش آسانسور، گجت نیوز/ دوران پاندمی کرونا عادت های روزانه و شادی هایی اجتماعی ما را مختل نموده و ورزش کردن هم که بسیاری از ما در باشگاه ها و یا به صورت دسته جمعی انجام می دادیم را به نوعی متوقف نموده است؛ با این تفاسیر، توصیه دانشمندان در چنین شرایطی چیست؟

در دوران پاندمی کرونا چقدر باید ورزش کنیم؟

دوران پاندمی کرونا یا همان کووید 19 باعث تعطیل شدن مدارس، دانشگاه ها، مسابقات ورزشی، رستوران ها، باشگاه ها و مکان های مشابهی در بسیاری از کشورهای دنیا شده و تقریبا تمامی مناطق کره زمین در حال مبارزه وسیع و گسترده با این بیماری ناشناخته دستگاه تنفسی هستند. در همین رابطه، قصد داریم تا اطلاعاتی را در خصوص ورزش کردن در دوران قرنطینه بیماری کرونا آنالیز کنیم و توصیه های دانشمندان به علاقه مندان دنیای ورزش و کسانی که به دنبال تندرستی هستند را مرور کنیم. با گجت نیوز همراه باشید.

ورزش در دوران پاندمی کرونا

بر اساس تازه ترین آمار، تا به امروز حداقل 16 هزار نفر جان خود را در اثر ابتلا به بیماری کرونا از دست داده اند و در بیش از 178 کشور دنیا، 382 هزار مورد مبتلا به کووید 19 تحت درمان هستند. این ویروس مرگبار دستگاه تنفسی به راحتی به وسیله ذرات بزاق و مخاط افراد آلوده به دیگران منتقل می گردد؛ به دلیل این سیستم انتقال سریع به وسیله هوا، باشگاه های ورزشی در بیشتر کشورها تا اطلاع ثانوی تعطیل شده اند و فعالیت های دسته جمعی ورزشی هم به تعویق افتاده اند.

برای بسیاری از کسانی که علاقه شدیدی به نشاط و هیجان ورزش کردن دارند، دنیای بدون ورزش حتی از دنیای پر شده از ویروس کرونا هم غیرقابل تحمل تر است. از طرف دیگر، در کنار تاثیرات شگفت انگیز ورزش بر روی سلامتی، چنین فعالیت هایی می توانند سیستم ایمنی بدن را دچار تغییر نمایند. از آنجایی که تنها 3 ماه است که از اولین موارد ابتلا به کووید 19 گذشته و به تازگی دوران پاندمی کرونا شروع شده، نمی توان با اطمینان کامل و به دقت در خصوص تاثیر ورزش روی واکنش بدن به این بیماری صحبت کرد و به همین دلیل، اطلاعاتی که در خصوص بیماری مشابه آنفولانزا وجود دارد را آنالیز می کنیم.

به صورت کلی، ورزش کردن بیش از اندازه برای بدن ضرر دارد و کم ورزش کردن هم فرقی با فعالیت نداشتن ندارد. به همین دلیل است که بیشتر از هر چیزی رعایت اعتدال و نگه داشتن حد وسط در ورزش بسیار مهم است. به عنوان مثال، در جریان شیوع آنفولانزا سال 1998 در هنگ کنگ آنالیز ها نشان داد که انجام فعالیت های سبک و متوسط ورزشی که سه بار در هفته انجام می شدند، شانس مرگ افراد در اثر آنفولانزا را کاهش می دادند.

در این تحقیق، آنالیز شرایط 24656 فرد عظیم سال چینی که به خاطر آنفولانزا جان خود را از دست دادند، تعیین کرد که انجام فعالیت های شدید ورزشی (بیش از 5 جلسه در هفته) و یا ورزش نکردن در مرگ این افراد سهم داشته و از طرف دیگر، احتمال مرگ در کسانی که فعالیت های متوسط ورزشی داشتند، کم تر بود.

همچنین، پژوهش هایی که بر روی موش ها اجرا شده، نشان داد که فعالیت های منظم ورزشی دو تا سه ماه قبل از ابتلا، صرف نظر از چاق یا لاغر بودن شدت ابتلا به ویروس را در این موجودات کم می نماید؛ بنابراین می توان با استناد به داده های محدود مربوط به انسان ها و حیوانات گفت که ورزش کردن با شدت متوسط، سه بار در هفته و بین دو تا سه ماه قبل از ابتلا، مقاومت بدن به ویروس هایی مثل آنفولانزا یا کرونا را بالا می برد.

اما اگر کسی قبل از ابتلا ورزش نکرده باشد چطور؟ داده های محدود دیگری که از انجام آزمایش بر روی موش ها به دست آمده اند، نشان می دهند که انجام 20 تا 30 دقیقه ورزش ملایم روزانه پس از ابتلا به آنفولانزا شانس زنده ماندن این موجودات را بالا می برد. به این ترتیب حتی با عادت نداشتن به ورزش، پس از ابتلا به ویروسی مثل آنفولانزا می توان سیستم دفاعی بدن را با انجام فعالیت های ملایم و سبک قوی تر کرد.

با این تفاسیر، دوران پاندمی کرونا برنامه بسیاری از ما که علاقه شدیدی به ورزش داریم و مرتب ورزش می کنیم را به هم ریخته و کسانی که به صورت حرفه ای بعضی رشته های ورزشی را دنبال می نمایند، از خانه ماندن و دوری از باشگاه و امکانات ورزشی مورد علاقه خود شاکی هستند.

در رابطه با این افراد، گفته شده که انجام فعالیت های سخت بدنی و همچنین، ورزش شدید در هنگام ابتلا به بیماری مثل آنفولانزا می تواند ریسک مسائل جدی سلامتی و حتی مرگ را بالا ببرد. آنالیز بازیکنان فوتبال آمریکایی و دوندگان حرفه ای نشان داده که در طول تمرینات شدید و فعالیت های سخت، پروتئین آنتی بادی SIgA که نقش مهمی در فرآیند مقابله سیستم دفاعی بدن با عوامل بیماری زا دارد، کاهش می یابد.

از طرف دیگر ارتباط پروتئین SIgA با عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در بعضی پژوهش ها اثبات شده است؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت ورزش کردن بیش از اندازه و استراحت ندادن به بدن، ما را در مقابل حملات ویروسی و مخصوصا عوامل بیماری زایی که دستگاه تنفسی را هدف قرار می دهند، ضعیف می نماید.

اصلی ترین توصیه ها

بعضی از اصلی ترین توصیه های ورزشی در دوران پاندمی کرونا شامل موارد زیر می شوند:

به میزان سه بار در هفته، فعالیت های ورزشی ملایم یا متوسط (20 تا 45 دقیقه در هر جلسه) انجام دهید

در دوران قرنطینه هدف اصلی را حفظ قدرت بدنی و شرایط تناسب اندام خود قرار داده و کوشش برای افزایش قدرت و توانایی را به بعد از عادی شدن شرایط موکول کنید

در دوران پاندمی کرونا از انجام ورزش های اجتماعی که شانس ارتباط شما با افراد دیگر را بالا برده و احتمال تنفس ذرات بزاقی آلوده و تماس دست و صورت را افزایش می دهند، خودداری کنید

پس از استفاده، وسایل ورزشی خود را برطرف آلودگی کنید

اگر به باشگاه می روید، محیطی را انتخاب کنید که جریان هوا در آن وجود داشته باشد و برای دوری از ذرات تنفسی آلوده، دور از افراد دیگر ورزش کنید

به یاری شبکه های اجتماعی با اعضای تیم خود و کسانی که آن ها را به وسیله ورزش می شناسید، ارتباط برقرار کنید و فعلا این نوع ارتباط گیری را جایگزین دیدار های حضوری کنید

برای تقویت سیستم دفاعی تغذیه و خواب مناسب و کافی داشته باشید

روحیه خود را حفظ کنید و خوش بین باشید که دوران قرنطینه بیماری کرونا هم خواهد گذشت

مهم ترین هشدارها

هشدارهای مهمی هم در رابطه با دوران پاندمی کرونا هستند که باید آن ها را جدی بگیریم:

بیش از اندازه و تا حد خستگی ورزش نکنید، چرا که چنین کاری مقاومت شما در مقابل ویروس ها را کاهش می دهد؛ به عنوان مثال انجام دو ماراتون باعث می گردد که شانس مریض شدن فرد پس از مسابقه 2.2 تا 13 درصد بیشتر گردد

اگر علائمی شبیه به آنفولانزا دارید، ورزش نکنید

بیشتر از 5 بار در هفته ورزش نکنید

در مکان های شلوغ و بسته ورزش نکنید

غذا و یا نوشیدنی خود را با کسی شریک نشوید

از طرف دیگر، یک باور غلط وجود دارد که نوشیدن بیش از حد مایعات در دوران بیماری می تواند عوامل بیماری زا را از بدن بیرون کند؛ این باور درست نیست و اگر مریض هستید از قلم نیاندازید که مصرف بیش از حد مایعات برای بدن مضر است.

از قدیم شنیده ایم که می گویند: اندازه نگه دار که اندازه نکوست، بنابراین می توان گفت که در ورزش هم مثل بسیاری از مسائل موجود در زندگی، زیاده روی ممکن است به ضرر ما تمام گردد.

منبع: همگردی

به "در دوران پاندمی کرونا چقدر باید ورزش کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دوران پاندمی کرونا چقدر باید ورزش کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید