رشد 50 درصدی توزیع نهاده های دامی در خراسان رضوی

به گزارش آسانسور، خبرنگاران/خراسان رضوی مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در خراسان رضوی از ابتداء امسال تا انتها خرداد ماه 170 هزار تن نهاده خام شامل سبوس، ذرت، جو و کنجاله سویا و ذرت توزیع شده است مقدار توزیع نهاده های دامی در سه ماه اول سال 1400 نسبت به سال قبل رشد بیش از 50 درصد داشته است.

رشد 50 درصدی توزیع نهاده های دامی در خراسان رضوی

احمد داوطلب در گفت وگو با آسانسور در مورد شرایط توزیع نهاده دامی در امسال در استان اظهار کرد: در خراسان رضوی از ابتداء امسال تا انتها خرداد ماه 170 هزار تن نهاده خام شامل سبوس، ذرت، جو،کنجاله سویا و ذرت توزیع شده است.

وی اضافه نمود: از این اندازه 16 هزار و700 تن جو مربوط به مرحله اول توزیع جو ویژه خشکسالی بوده است که در اردیبهشت ماه توزیع شده است. اما جو مرحله دوم ویژه خشکسالی به مقدار 46 هزار تن در دو مرحله تیر ماه توزیع خواهد شد.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اعلام کرد: از 170 هزار تن نهاده توزیع شده در استان طی امسال 58 هزار تن یعنی حدود 34 درصد مربوط به گاوداری شیری صنعتی و 66 درصد به جای مانده مربوط به دام شیری سبک و دام غیر صنعتی بوده است.

داوطلب خاطر نشان کرد: مقدار توزیع نهاده های دامی در سه ماهه سال 1400 نسبت به سال قبل رشد بیش از 50 درصد داشته است. اگر جو مرحله دوم ویژه خشکسالی به مقدار 46 هزار تن را که در آخر خرداد ماه تخصیص یافته است در نظر گرفته گردد بیش از 210 هزار تن نهاده در این سه ماه توزیع شده است. درحالی که میانگین توزیع نهاده در سه مال اول سال 99 ماهی حدود 43 هزار تن بوده است. میانگین توزیع نهاده در سه ماه ابتداء امسال 70 تن بوده است. با توجه به شرایط خشکسالی نیازمند تامین نهاده دامی هستیم و سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی این مساله را پیگیری خواهد نمود.

وی درمورد اقدامات صورت گرفته با توجه به خشکسالی در استان اضافه نمود: در این خصوص پیگیری هایی از طرف سازمان جهاد کشاورزی استان و وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است. این پیگیری ها شامل خرید دام مازاد یا خرید دام خشکسالی به وسیله شرکت پشتیبانی امور دام، صادارت دام زنده از جمله صادارت دام تلیسه و دام سبک و .... بوده است. اما اقداماتی که تا امروز اجرایی شده توزیع نهاده دامی ویژه خشکسالی برای دام سبک و خرید دام مازاد عشایر استان به وسیله شرکت پشتیبانی دام بوده است.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اسم کرد: بعلاوه طرح دیگری که به وسیله سازمان جهاد کشاوری در استان اجرا می گردد اجرای طرح پرواربندی قراردادی با دامداران و تشکل ها در استان است.

داوطلب ادامه داد: در سال زراعی جاری با کاهش60 درصدی بارندگی نسبت به سال زراعی گذشته باعث کاهش فراوری علوفه و محصولات زراعی شده است.کمبود علوفه و افزایش قیمت آن از مسائل جدی بخش دامداری استان بوده است.

انتهای یپام

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رشد 50 درصدی توزیع نهاده های دامی در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 50 درصدی توزیع نهاده های دامی در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید