لوله کشی استخر ؛ انواع لوله ها

به گزارش آسانسور، چقدر درباره نحوه لوله کشی استخر می دانید؟ همینکه این پرسش را در ذهن خود مرور می کنید، پس یقیناً به دنبال پاسخی قانع کننده برای آن هستید. قبل از آنکه مراحل اجرای لوله کشی استخر را شرح دهیم، باید بگوییم لوله کشی اصولی نه تنها به کیفیت آب ورودی و تصویه بهتر آن یاری می نماید، بلکه تجربه متفاوتی را در اختیار شناگران قرار می دهد. از انتخاب نوع لوله گرفته تا طراحی نقشه لوله کشی، هر جزء باید به هدف حداکثر بهره وری انجام گیرد؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

لوله کشی استخر ؛ انواع لوله ها

لوله کشی استخر

لوله کشی استخر در گام نخست باید شامل پیش احتیاجهای زیر باشد:

  • ایجاد بستر مناسب برای سیستم گردش آب و نحوه اجرای لوله کشی برای گرم کردن و تصفیه آب استخر
  • برای ایجاد جهتهای جدا برای کیفیت آب ورودی و تصفیه آب استخر برنامه ریزی های لازم انجام گیرد.
  • به کار بردن لوله های پی وی سی برای سیستم گردش آب و مقاومت در برابر کلرزنی توصیه می گردد.
  • گند زدایی و فیلتراسیون قوی باعث افزایش کیفیت آب استخر و در نتیجه صرفه جویی در آب مصرفی می گردد.
  • برای پوشش لوله ها از عایق مناسبی بهره ببرید.
  • از پیچ و تاب دادن غیرضروری سیستم لوله کشی بپرهیزید.
  • جهت لوله کشی باید از پمپ آغاز و به فیلتر و از آن به سیستم گرمایشی یا تصفیه کلر امتداد یابد.
  • ابعاد و اندازه قطر لوله ها باید برحسب حجم استخر و میزان آب مصرف انتخاب گردد.

مرحله 1- نصب زهکش ها و کف آبروها

قبل از انجام هر مرحله از اجرای لوله کشی استخر، می توانید از وسائل اصلی استخر برای مواردی مانند کف آبروها (Skimmer)، زهکشی ها و ورودی های آب بهره ببرید. نصب این قطعات برای جمع آوری اجسام شناور و چربی های حاصل از بدن شناگران تعبیه می شوند. این خروجی به لوله اصلی فاضلاب متصل هستند و مواد زائد را از داخل استخر به خروجی ها می فرستند.

مرحله 2: اتصال کوپلینگ ها

از مقداری پاک کننده PVC در هر یک از انتهای کوپلینگ ها و محل های لازم برای آبگیری، تخلیه و ورودی های آب بهره ببرید. سپس مقداری چسب روی هر یک از اجزای آن بمالید و دو قطعه را به هم بچسبانید. شما باید این کار را برای هر یک از موارد مختلف انجام دهید. این اتصالات برای اتصال لوله های مختلف در هر بخش مورد احتیاج است.

نکته: کوپلینگ قطعه ای برای اتصال دو شفت به یکدیگر است.

مرحله 3: اجرای لوله های زهکشی

لوله کشی یقیناً در زیر زمین مخفی خواهد بود. این باید به شکلی تعیین گذاشته گردد تا مجبور نشوید به طور مداوم زمین را تخریب کنید تا هرگونه مشکل رفع گردد. با تخلیه استخر خود آغاز کنید و یک زانویی 90 درجه را روی انتهای اتصالات قرار دهید. از همان تکنیک استفاده از پاک کننده PVC و سپس چسب بهره ببرید. در انتهای زانویی از لوله مستقیم بهره ببرید. این لوله باید به سمت مناطقی از استخر حرکت کند که آب در آن تخلیه می گردد.

مرحله 4: اتصال لوله های کف آبروها

مجدداً با استفاده از همان تکنیک تمیز کردن و چسباندن لوله های پی وی سی 1 و 1/2 اینچ، آغاز به قرار دادن لوله ها از کف آبروها تا محل پمپ کنید. برای ایجاد هرگونه بریدگی در طول لوله و زانوها، از اره آهن بری برای خم کردن لوله در انسدادها یا ایجاد زاویه در جهت مناسب بهره ببرید.

مرحله 5: قرار دادن لوله های ورودی برای جریان آب

لوله های PVC را برای خطوط لوله دراز کنید و آنها را به سمت جت های آبی مربوطه بکشید. بسته به اینکه ظرفیت استخر شما چقدر است، برای انشعاب دادن لوله های آب به نقاط مختلف باید از چندین اتصالات T بهره ببرید.

مرحله 6: قرار دادن پوشش در انتهای لوله ها

با وجود انجام لوله کشی استخر، باید پوشش های پلاستیکی را روی هر یک از لوله های اصلی قرار دهید. این کار اطمینان حاصل می نماید که در هنگام اتمام کار لوله کشی، هیچگونه خاکی و سنگی به لوله کشی وارد نمی گردد. پس از اتمام کل کار استخر می توانید درپوش ها را جدا نموده و لوله ها را به پمپ وصل کنید. مرتباً زمین را برای هرگونه نقاط مرطوب آنالیز کنید. ممکن است مجبور شوید بخشی را برای تعمیر برخی از لوله هایی که آسیب دیده اند، حفاری کنید.

انواع متریال لوله های استخر

لوله پی وی سی (PVC): لوله کشی پلی وینیل کلراید گزینه ای ایده آل برای لوله کشی استخر است. ضخامت دیواره های لوله پی وی سی برای استخرها باید با حداقل 40 باشد. اندازه 80 نیز قابل قبول است، اما اندازه 20 خیلی نازک است و هرگز نباید برای استخرها استفاده گردد.

لوله پی وی سی فلکس (PVC FLEX): این لوله یکی از متداول ترین متریال ها در لوله کشی استخر است. با کیفیت لوله پی وی سی را ندارد، اما به دلیل مالی بودن می تواند انتخاب بعدی باشد.

لوله سی پی وی سی (CPVC): لوله پی وی سی کلر دار به رنگ خاکستری روشن است و برای در برابر حرارت مقاومت بالاتری از لوله پی وی سی دارد. این معمولاً برای درگاه های ورودی و خروجی در بخاری استخر برای جلوگیری از ذوب شدن لوله ها مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) و پلی اتیلن با چگالی پایین (LDPE): لوله های پلیمری هنوز توسط برخی از نصب کننده ها مورد استفاده قرار می گیرد. هنوز هم از این نوع لوله ها در هزاران مورد در تاسیسات موجود در استخر از دهه های گذشته وجود دارند. کلیه لوله های سیاه برای زهکشی بدون فشار بوده و نباید از آن در استخرها استفاده شوند. لوله پلی اتیلن سفید برای مصارف کم فشار است و همچنین برای لوله کشی استخر شنا مناسب نیست. لوله قرمز سبز برای مصارف با فشار بالا مانند استخرها و وان های گرم مناسب هستند.

لوله ای بی اس (ABS): لوله آکریلونیتریل بوتادین استایرن به دلیل در دسترس بودن آسان در برخی مواقع در تاسیسات استخر مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، طول اتصال لغزش (اتصال چسب) برای ABS بسیار کوتاه تر از PVC است و ABS برای فشار سیستم لوله کشی حلقه بسته یک استخر ایده آل نیست.

لوله فلزی: سیستم های لوله کشی مس یا فولاد گالوانیزه نباید برای استخرهای شنا و وان های گرم مورد استفاده قرار گیرند، با این وجود هنوز برخی از استخرها دارای پ لوله کشی فلزی هستند. پیشنهاد ما این است که هر چه سریع تر سیستم لوله کشی خود را تغییر دید.

کلام آخر

هنگامی که نوبت به لوله کشی استخر می رسد، لوله ای را انتخاب کنید تأثیر مستقیمی بر کیفیت کلی نصب استخر داشته باشد. اما مهمتر از همه طول عمر و مقدار مقاومت بالای آن است که مهم می باشد. بیشتر سیستم لوله کشی استخر مدفون در زمین است و سرویس یا تعمیر مجدد آن می تواند هزینه بردار و تاحدودی سخت باشد. بنابراین در اجرای لوله کشی نهایت دقت و وسواس را به خرج دهید.

منبع: ویکی ساختمان

به "لوله کشی استخر ؛ انواع لوله ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوله کشی استخر ؛ انواع لوله ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید