چرایی اقبال کم مردم به بازدید از موزه ها، چند راه برای جذب مخاطبان به شناخت ارزش میراث فرهنگی

به گزارش آسانسور، زمانی که ما از موضوعی آگاهی نداریم و نمی دانیم که استفاده یا عدم استفاده از ابزاری، چه زیان ها یا حتی چه منفعتی برای ما دارد، در نتیجه منجر می شود تا به همان شیوه و حال خود باقی بمانیم.

چرایی اقبال کم مردم به بازدید از موزه ها، چند راه برای جذب مخاطبان به شناخت ارزش میراث فرهنگی

می خواهم اشاره ای کنم به وجود فرهنگ غنی و اصیل ایرانیمان که فقط نام آن را یدک می کشیم، اما چقدر برای شناخت آن وقت گذاشته ایم؟ چقدر حاضریم برای آن بها بپردازیم؟ حتی شاید گردشگران خارجی که برای بازدید از آثار و بنا های ما به ایران می آیند بیشتر از ما از ارزش و اهمیت وجودی آن باخبر باشند که این یک فاجعه است.

میراث فرهنگی در جایگاه خود ارزش بسکمک دارد، اما فرهنگ استفاده از آن و همچنین آگاهی از آن یک مقوله جداگانه است که هر جامعه ای مختص به خود باید آن را داشته باشد.

وجود موزه ها یکی از مکان های فرهنگی مهم هر کشوری است که افراد را به صورت دقیق تری با گذشتگان و روش و سبک زندگی آن ها آشنا می کند، اما همین مکان مهم باید ارزش و اهمیتش در بین مردم نهادینه شده باشد؛ که متاسفانه هنوز این اتفاق در ایران رخ نداده است.کمتر کسی هست در میان یک خانواده ایرانی وقتی که برای گذراندن اوقات فراغت خود تصمیم می گیرند، موزه ها را انتخاب کند.حالا یا از جانب موزه ها معرفی درست و اصولی برای جذب بیننده صورت نگرفته است یا مردم ما تمایل چندانی به شناخت فرهنگشان ندارند، اما در هر صورت از هم جدا نیستند.

مهدی کارخانی مدیر موزه نقاشی پشت شیشه، درباره این موضوع گفت: موزه ها باید یک کنش اجتماعی به وجود بیاورند و بر محیط پیرامون خود تاثیرگذار باشند؛ موزه ها باید بتوانند برابری را بین تمام اقشار جامعه به وجود بیاورند تا همه مردم از موزه ها بازدید کنند.

درست است که این روز ها با آمدن کرونا موزه هایمان مجازی شد، اما بازهم خلاء استقبال احساس می شود چه بسا باید خیلی زودتر این مجازی شدن اتفاق می افتاد، نه در این شرایط چرا که آشنایی با آن فضا نیازمند شناخت بیشتری است. فرهنگ استفاده از موزه ها چه به صورت فیزیکی و چه به صورت مجازی نیازمند آموزش و آگاهی است چراکه ما اگر از اهمیت موضوعی با خبر نباشیم به سراغ آن هم نمی رویم.

کشور ما از تنوع فرهنگی بسکمک برخوردار است که شناخت آن به بالا بردن بیشتر سطح فرهنگ کشور کمک می کند. شاید باید بیشتر آن را جدی بگیریم و در بحث معرفی موزه ها بیشتر تلاش کنیم.همانطور که سلیقه ها بسیار متفاوتی داریم می توانیم بگوییم که تنوع بسیار بالایی در بین موزه های کشور هم داریم پس اگر کمتر از موزه هایمان بازدید می شود یعنی برنامه درستی برای جذب آن ها نداریم.

پریسا بیضایی سرپرست موزه فرش ایران اظهار کرد: برای جذب بازدید کننده بیشتر ما باید توجه داشته باشیم که مخاطبان ما چه کسانی هستند و شاید اگر از موزه هایمان کمتر استقبال می شود به دلیل این است که آن ها را به درستی معرفی نکرده ایم تا ضرورت آن در میان خانواده ها احساس شود.

وی ادامه داد: به نظر من برای اینکه از موزه ها به خوبی استقبال شود نیاز است تا از هر راهی که این شرایط را فراهم می کند استفاده کنیم. از تبلیغات در فضای مجازی گرفته تا رسانه و تلوزیون و بیلبورد ها و حتی شرکت کردن فعالان موزه ها در نمایشگاه های مختلف تا با معرفی درست موزه ها مخاطبان خود را جذب کنند.

بیضایی مطرح نمود: یکی از راهکار های مهم برای شناساندن موزه ها از همان دوره کودکی است تا ارزش و اهمیت موزه ها در وجودشان نهادینه شود. این کار می تواند با همکاری آموزش و پرورش صورت بگیرد تا بچه ها سرزمین مان از طریق موزه ها با هویت و اصالت موزه ها بیشتر آشنا شوند ،چراکه کسی اگر گذشته خود را بهتر بشناسد،می تواند آینده بهتری را رقم بزند.

صرفا دانستن این موضوع که باید قدر و ارزش میراثمان را بدانیم کافی نیست بلکه باید با روش های درست و شناخت چالش ها و موانع موجود در آن مسائل بنیادی را حل کنیم و به ایجاد فرهنگ استفاده درست آن بپردازیم.

باشگاه آسانسور

منبع: گردشبان

به "چرایی اقبال کم مردم به بازدید از موزه ها، چند راه برای جذب مخاطبان به شناخت ارزش میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی اقبال کم مردم به بازدید از موزه ها، چند راه برای جذب مخاطبان به شناخت ارزش میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید