آزمایش خونی که سرطان را سال ها زودتر شناسایی می نماید

به گزارش آسانسور، دانشمندان آمریکایی در حال آنالیز آزمایشی خونی هستند که ممکن است بتواند پنج سرطان شایع را سال ها زودتر از روش های فعلی شناسایی کند.

آزمایش خونی که سرطان را سال ها زودتر شناسایی می نماید

به گزارش آسانسور به نقل از هلث دی نیوز این آزمایش خون که هنوز مراحل تجربی را می گذراند، نشانگرهای ژنتیکی مشخصی را که با سرطان ها ارتباط دارند، جستجو می نماید. پژوهشگران دریافتند که این آزمایش می تواند پنج نوع سرطان - روده عظیم، مریِ، کبد، ریه و معده- را تا چهار سال زودتر از روش های معمول پزشکی تشخیص دهد.

البته پژوهش بیشتری ضروری است تا دقت این آزمایش را مشخص کند.

اما کون ژانگ، استاد مهندسی زیستی در دانشگاه کالیفرنیا در سان دیه گو، یکی از این پژوهشگران می گوید نتایج اولیه امیدوارنماینده هستند.

به گفته ژانگ، در دست داشتن یک آزمایش خون ساده و سریع که بتواند سرطان ها را زودتر تشخیص دهد، گزینه های درمانی بیشتری را برای بیماران امکان پذیر می نماید و احتمال زنده ماندنشان را می افزاید.

کارشناسان می گویند گرچه شماری از آزمایش های خون تجربی برای شناسایی زودرس سرطان در حال آنالیز و فراوری بوده اند، نتایج این آنالیز جدید گام مهمی به پیش است.

این آزمایش جدید بیشترین میزان حساسیت در شناسایی سرطان تا به حال را داشته است و با نمونه نسبتا کوچکی از خون قابل انجام است.

حساسیت یک آزمایش به معنایی توانایی آن آزمایش در شناسایی دقیق همه افراد مبتلا به یک بیماری است. این آنالیز نشان داد که این آزمایش خون در تشخیص سرطان در افراد بدون علامت حساسیتی 95 درصدی دارد.

البته این پژوهشگران می گویند هنوز راه درازی در پیش است.

در قدم بعدی باید عملکرد این آزمایش در گروه های مطالعاتی بیشتری ارزیابی شود. در نهایت هر آزمایش خونی باید در یک کارآزمایی بالینی تایید شود.

ایده استفاده از آزمایش خون برای شناسایی سرطان در مراحل اولیه بر اساس یک واقعیت ساده است: سلول های سرطانی به طور مرتب قطعاتی از DNA شان را به جریان خود فرد وارد می نمایند.

منتها مشکل این است که مقدار این DNA در خون بسیار اندک است، به خصوص هنگامی که اندازه تومور سرطانی کوچک باشد. در نتیجه شناسایی آن کار سختی است.

این آزمایش خون به دنبال DNA نمی شود، بلکه به دنبال تغییراتی شیمیایی در DNA به نام متیلاسیون است. متیلاسیون به طور طبیعی خاموش و روشن کردن ژن ها را کنترل می نماید. الگوهای غیرطبیعی متیلاسیون می تواند نشانه ای از وجود سرطان باشد.

این پژوهشگران برای ارزیابی کارکرد این آزمایش از نمونه های خون 605 فردی استفاده کردند که بخشی از یک آنالیز درازمدت سلامت بودند. در شروع آنالیز همه این افراد سالم و عاری از علائم سرطان بودند، اما در طول چهار سال بعدی، 191 نفر از آنها دچار سرطان روده عظیم، مری، کبد، ریه یا معده تشخیص داده شدند.

در مجموع این آزمایش خون سرطان را در 95 درصد از این افراد تا چهار سال پیش از تشخیص واقعی شناسایی کرد.

میزان دقت این آزمایش بر حسب نوع سرطان متفاوت بود. برای مثال این آزمایش همه موارد سرطان کبد را شناسایی نموده بود، اما در سرطان های مری این رقم 91 درصد بود. میزان موارد مثبت کاذب در این آزمایش هم حدود 5 درصد بود.

البته این آزمایش در حال حاضر فقط می تواند وجود یکی از این پنج نوع سرطان را نشان دهد و نوع سرطان را مشخص نمی نماید. البته به گفته این پژوهشگران ممکن است با دقیق تر شدن این آزمایش بتوان محل تومور را هم شناسایی کرد.

البته هر آزمایش خونی که در آینده تایید شود، فقط برای غربالگری اولیه به کار خواهد رفت: سپس ضروری است آزمایش های گسترده تری برای تشخیص قطعی انجام شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "آزمایش خونی که سرطان را سال ها زودتر شناسایی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش خونی که سرطان را سال ها زودتر شناسایی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید