برای آخر یک داستان خرمشهری؛ برای انتها شش طبقه

به گزارش آسانسور، خبرنگاران/خوزستان آخرش هیچکدام از خرمشهری ها نفهمیدند صاحبان شش طبقه کی بودند و کجا رفتند و چرا هیچوقت سراغ ملک قدیمی برنگشتند؛ ساختمان تودرتویی که داستان های زیادی از توی دلش درآمد و آخر داستان، فرو ریختن بود.

برای آخر یک داستان خرمشهری؛ برای انتها شش طبقه

به گزارش آسانسور، ساختمان سر خیابان مولوی 4، معروف به شش طبقه، آن موقع که داشت ساخته می شد قرار بوده در خرمشهر برای خودش کسی بگردد. خرمشهر، بندری پر رونق بود و قرار بود این ساختمان بلند در آن بندر ویلایی و آن آسمان آبی بی خاتمه، سری توی سرها در بیاورد.

محله های آن روزهای خرمشهر، محله هایی ویلایی و کم طبقه بودند که به سبک معماری دهه های شصت و هفتاد میلادی و با طراحی مهندسان آمریکایی شکل گرفته بودند و قرار بود شش طبقه، بلندترین ساختمان آن بندر دلباز بگردد، ولی کار تمام نشد.

انقلاب می گردد و بعد هم جنگ، و مالکان اصلی برای همواره از خرمشهر می فرایند و بعد از جنگ هم یکی یکی خانواده های جنگ زده که به خرمشهر بر می گردند، در واحدهای خالی شش طبقه، خانه می نمایند. از این خانه ها در خرمشهر زیاد هست؛ بهشان می گویند تصرفی.

ساختمان در حال ساخت همان طور ماند تا دقیقا همین دیروز. توی این همه سال، شش طبقه خیلی هم بیشتر از آنچه فکرش را می گردد کرد، دوام آورد؛ به عنوان یک سازه نیمه ساز و رهاشده.

در این سال ها خانواده های زیادی آمدند و نماندند و نسل های ساکنان شش طبقه جا عوض کردند و ساختمان غریب خیابان مولوی، هر دهه فرسوده تر و سست تر و بی جان تر شد. شش طبقه این اواخر، سازه ای متزلزل بود؛ می گفتند دارد فرو می ریزد.

این دو سه سال آخر و به خصوص بعد از حادثه پلاسکو در تهران، زمزمه های تخلیه شش طبقه بالا گرفته بود. سر و وضع ساختمان از دور زار می زد و جز ساکنانش، کسی دل خوابیدن زیر آن سقف های شکم داده و نم گرفته را نداشت و البته آنها هم دل شان نمی خواست ولی مجبور بودند.

با اینکه خیلی از 48 خانواده ساکن در شش طبقه، مالک واحدهایشان بودند و می گفتند با کاغذ و سند، آنجا خانه خریده اند؛ ولی کسی به آن ساختمان به چشم خانه نگاه نمی کرد، بهش نمی رسیدند. کسی بهش حس تعلق نداشت و انگار شش طبقه هم متعلق نبود. انگار مال کسی نبود. یک پناه بود که خودش پشت و پناهی نداشت. همین جور ترک شده و رها شده.

این جور بود که تبدیل شده بود به یک مخروبه مسکونی که صبح ها بچه ها از پله هایش با سر و صدا سرازیر می شدند و می رفتند مدرسه و ظهر که بر می گشتند، بوی کته دمی و تاس کباب و گوجه بامیه در راهروهای خیس و تاریک توی بوی فاضلاب که شرشر مستقیم از لوله شکسته سراسری از هر طبقه می ریخت پایین، می پیچید و تا شب، راهروها لحظه ای از سر و صدای اهالی خالی نمی شد.

خبرنگارها و عکاس های زیادی آمدند و گزارش نوشتند و عکس گرفتند و این دیگر برای ساکنان شش طبقه یک چیز عادی بود.

شش طبقه، داستان زیاد داشت؛ هر طبقه هشت واحد و هر واحد هزار داستان. یکی از داستان ها را یکی از اهالی، سال ها پیش برایم تعریف کرد. داستان عشقی که آخرش به خیابان های خرمشهر زد.

یکی هم داستان نقاشی های دیواری راهروها. نقاشی های یک رنگ و آرامی که یک نقاش ناشناس همین اواخر آمد بی صدا روی دیوارهای خراب کشید و رفت، کسی هم نفهمید کی بود. نقش پرنده هایی که می رقصند و عاشقی که نی لبک می زند و مرد و زنی که رویای یک درخت نخل را با هم در آغوش گرفته اند.

یکی از زن های طبقه چهارم به من گفت او مرد جوانی بود که اهل حرف زدن نبود، می آمد نقاشی اش را می کشید و می رفت.

زمستان پارسال بود که سقف یکی از واحدها روی سر یک خانواده فرو ریخت و شانس آوردند که جان به در بردند. این، نقطه شروع خاتمه شش طبقه بود. رئیس شورای شهر خرمشهر برای شهرداری و فرمانداری خط و نشان کشید و گفت دیدید گفته بودم این ساختمان دارد می ریزد.

موسی مطور رئیس شورای شهر خرمشهر، دی ماه گذشته با اشاره به خطرناک بودن سکونت در این ساختمان، به آسانسور گفته بود: سال گذشته کلیپی در مورد خطرناک بودن این ساختمان منتشر کردم و در همان کلیپ گفتم حادثه پلاسکوی تهران، این بار در خرمشهر اتفاق خواهد افتاد. اگر هر خانوار ساکن در این ساختمان چهار نفره باشد، یعنی جان 200 نفر در خطر است و اگر اتفاقی رخ دهد مانند سقوط یک هواپیما است.

وی گفته بود: این ساختمان در خطر ریزش است. سازمان آتش نشانی خرمشهر در پی ریزش این سقف در مورد شرایط این ساختمان هشدار داد. ما نیز همه هشدارها را به ستاد مدیریت بحران و شورای تامین خرمشهر اعلام نموده ایم.

عزیز ساعدی سرپرست شهرداری خرمشهر نیز به آسانسور گفته بود: سال گذشته در شورای تأمین خرمشهر تصویب شد که این ساختمان تخلیه گردد و منطقه آزاد افرایند 48 واحد مسکن مهر آبادان را به این خانوارها تحویل دهد اما ساکنان برای انتقال به منازل جدید رضایت نداشتند بنابراین واحدهای مسکونی از مسکن مهر خرمشهر برای اسکان آن ها در نظر گرفته شد که احتمالا تا مدتی دیگر این واحدها به بهره برداری برسند.

همان زمان هم حیدری فرماندار وقت خرمشهر به آسانسور گفت که مقدمات جابه جایی فراهم است و خود ساکنان باید برای سکونت در واحدهای جدید با هم کنار بیایند تا کار انتقال انجام گردد.

بعد از چند ماه، وقتش رسید. اهالی همین چند روز پیش اسباب و اثاثیه شان را بار کردند و حتی در و پنجره های واحدها را هم از جا کندند و با خود بردند. شش طبقه خاتمه تخلیه شد و آنچه باقی ماند اسکلتی تاریک بود. انگار هزار سال کسی آنجا زندگی ننموده است.

رئیس شورای شهر خرمشهر دیروز 23 اردیبهشت در گفت وگو با آسانسور، با اشاره به جابه جایی 48 خانوار ساکن ساختمان در معرض تخریب خرمشهر، از شروع تخریب این ساختمان اطلاع داد.

مطور گفت: جابه جایی 48 خانوار ساکن ساختمان در معرض تخریب خرمشهر، معروف به شش طبقه، از سه روز پیش شروع شده است و 30 کارگر شهرداری خرمشهر مامور شدند برای جابه جایی و انتقال ساکنان ساختمان شش طبقه به منازل مسکن مهر خرمشهر، به این خانواده ها یاری نمایند.

وی همچنین اضافه نمود: برای پیشگیری از خطرات احتمالی و جلوگیری از سکونت افراد دیگر در این ساختمان، عملیات تخریب این ساختمان شروع می گردد. پیش بینی های لازم برای تخریب ایمن این ساختمان اجرا شده است. منازل اطراف این ساختمان نیز بیمه شده اند تا در صورت وقوع هر اتفاق، بیمه خسارت را پرداخت کند.

وی گفت: مکانی نیز برای سکونت موقت اهالی یکی دو منزل مجاور این ساختمان پیش بینی شده است تا هنگام تخریب شش طبقه، منازل خود را تخلیه نمایند اما فعلا حاضر به تخلیه نشده اند و در این راستا این منازل بیمه شده اند.

مطور اضافه نمود: این ساختمان، پیش از جنگ تحمیلی ساخته شده است و سه مالک دارد که یکی از مالکان، خارج از کشور زندگی می نماید اما تا به امروز برای بازسازی آن اقدامی ننموده اند بنابراین بر اساس قانون شهرداری ها، اقدام به تخریب این ساختمان فرسوده نموده ایم و هزینه عملیات این تخریب را نیز از مالکان دریافت خواهیم کرد.

آخر داستان، اینجا بود. شش طبقه تخریب می گردد و پول تخریبش را هم می گیرند. کسی هم نمی داند در دل ساختمان غریبه ساکت و تاریک خیابان محله مولوی خرمشهر چه رازی فرو می ریزد. غریبه باکلاسی که در جنگ ایستاد و در فقر فرو ریخت.

فقط من فکر می کنم تا آخر، آنجا صدای آواز نی لبک می آید و پرنده ها در هوای شش طبقه می رقصند.

افسانه باورصاد - آسانسور

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برای آخر یک داستان خرمشهری؛ برای انتها شش طبقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای آخر یک داستان خرمشهری؛ برای انتها شش طبقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید