توسعه کسب و کارهای مجازی با راه اندازی فضای ابری شروع شد

به گزارش آسانسور، به تازگی فاز اول خدمات ابری در لایه زیرساخت به عنوان سرویس (Iaas) با حمایت بخش خصوصی (آسیاتک) به بهره برداری رسید. وجود فضای ابری برای کسب و کارهای نوپا دارای اهمیت بسیار بالایی است و حرکت در جهت توسعه کسب و کارهای مجازی و اقتصاد دیجیتال، نیازمند زیرساخت های فضا و خدمات ابری است. با افتتاح این فضای ابری جدید به سراغ فعالان حوزه کسب و کارهای مجازی رفتیم تا نظر آنها درباره اهمیت این فضا و تأثیر آن بر کسب و کارهای فضای مجازی را جویا شویم.

توسعه کسب و کارهای مجازی با راه اندازی فضای ابری شروع شد

راهکاری برای ارائه خدمات اینترنتی

فرشاد وکیل زاده، دبیر اتحادیه کسب و کارهای مجازی معتقد است فضای ابری یکی از بهترین راهکارهای ارائه زیرساخت لازم برای خدمات اینترنتی است. وکیل زاده به ایران گفت: با راه اندازی فضای ابری در کشور، کسب و کارهای مجازی دیگر نیازی به تهیه تجهیزات سخت افزاری از جمله سرور و تجهیزات مربوط به آن ندارند و براحتی و بر اساس میزان نیاز کسب و کار خود، از فضای ابری موجود بهره مند می شوند بدین ترتیب کسب و کارهایی که می خواهند رشد نموده و توسعه یابند، دیگر دغدغه ای از بابت کمبود منابع سخت افزاری برای پاسخگویی به کاربران خود نخواهند داشت.

دبیر اتحادیه کسب و کارهای مجازی وجود زیرساخت فضای ابری را برای رشد تقاضاهای مقطعی کسب و کارهای اینترنتی بسیار مهم و جذاب مطرح نمود و اضافه کرد: به عنوان مثال کسب و کار مجازی در حال پیاده سازی یک کمپین است. بنابراین در مقطعی پیش بینی می نماید که مخاطبانش ممکن است چندین برابر گردد از این رو به زیرساخت بیشتری نیاز پیدا می نماید؛ در این حالت به یاری سرویس های ابری براحتی زیرساخت مورد نیاز خود را فراهم می نماید و پس از اتمام پروژه، از میزان زیرساخت اضافی خود می کاهد به این ترتیب با وجود فضاهای ابری، دیگر کسب و کارها نیازی ندارند تا برای مقاطع کوتاه مدت سرویس های سخت افزاری تهیه نمایند.

وی مهم ترین مزیت سرویس های ابری را ارائه سرویس پایدار و متناسب با نیاز کسب و کارهای نوپا مطرح نمود و گفت: سرویس های ابری برای کسب و کارها، سرویس های مفید و کاربردی هستند. وقتی از فضای ابری استفاده می نمایند کسب و کار مجازی بر اساس میزان استفاده اش هزینه نیز پرداخت خواهد نمود، از این رو صرفه جویی در هزینه ها را نیز شاهد خواهیم بود.

وکیل زاده اعتقاد دارد هر چقدر سرمایه گذاری و رقابت میان بازیگران این حوزه بیشتر گردد، شاهد افزایش کیفیت خدمات و ارائه قیمت های رقابتی تر خواهیم بود از این رو سرمایه گذاری های جدید نیز مثبت ارزیابی می گردد.وی با بیان اینکه در یک مقطع زمانی به دلیل تحریم ها، ارائه دهندگان خدمات هاست یا سرور شروع به قطع خدمات به مشترکان ایرانی کردند، گفت: این امر مسائلی برای کسب و کارها ایجاد کرد و پس از آن بسیاری از کسب و کارها، اطلاعات خود را به سرورهای داخل کشور انتقال دادند و حال با افزایش فضای ابری باکیفیت، کسب و کارهای مجازی می توانند رشد یافته و توسعه یابند.

نبود فضای ابری؛ علت شکست کسب و کارها

جعفر محمدی، فعال حوزه استارتاپی نیز اعتقاد دارد ما به زیرساخت ها و سرویس های ابری نیاز مبرم داریم. محمدی با بیان اینکه ما در حوزه زیرساخت ابری در کشور بسیار جوان هستیم، به ایران گفت: خوشبختانه از دو سه سال پیش زیرساخت و سرویس های مختلف ابری در کشور مهیا شده اما به دلیل پیچیدگی های فنی بالای آن هنوز تعدادش اندک است.

وی اضافه کرد: زیرساخت و سرویس های ابری از آن جهت مهم هستند که اگر کسی بخواهد کسب و کار آنلاینی را راه اندازی کند دیگر نیازی به راه اندازی این زیرساخت و ماژول ها ندارد و براحتی می تواند از وجود آنها استفاده کند.

این فعال استارتاپی معتقد است اگر کسب و کار نوپا، خود اقدام به راه اندازی فضای ابری کند نه تنها چند ماه ممکن است زمان ببرد، بلکه هزینه سرویس ها نیز افزایش می یابد ولی اگر پیش از این چنین فضایی آماده شده باشد، شرکت مربوطه در کمتر از یک روز آن سرویس را دریافت می نماید و همین کار باعث می گردد در زمان و هزینه های کسب و کار صرفه جویی گردد.

محمدی در ادامه گفت: تنها بخش کوچکی از نیازهای ابری کسب و کارهای مجازی و نوپا تا به امروز در کشور ایجاد شده است که قسمت بیشتر آن هم از نظر کیفیت قابل رقابت با فضای ابری و زیرساخت های خارجی نیست. تا دو سه سال پیش نیز بعضی کسب و کارهای مجازی سرویس ابری مورد نیاز خود را از خارجی ها دریافت می کردند و آن هم به دلیل تحریم ها و مسائل اقتصادی با مسائلی روبه رو بود. ضمن اینکه بسیاری از خدمات ابری امکان به کارگیری در کسب وکارهای ما را نداشتند. بسیاری از کسب و کارها هم بنا به دلایل مختلفی، مجبور بودند زیرساخت ابری و ماژول های مورد نیازشان را خود فراهم نمایند که این کار هم هزینه ها و هم زمان ورود به بازار آنها را بشدت بالا می برد و یکی از عوامل شکست کسب و کارهای نوپا بود.

وی با بیان اینکه هرچقدر تعداد فضای ابری در کشور بیشتر باشد برای کسب و کارها بهتر است، اضافه کرد: تعداد بالای این فضای ابری از آن جهت هم دارای اهمیت است که کسب وکار به میزان مصرفش برای خدمات ابری هزینه پرداخت می نماید و اگر یک شرکت فضای ابری سرویس خوبی دریافت نکرد، می تواند در زمان کوتاهی به یک ماژول دیگر سوئیچ کند و از فضای ابری باکیفیت تر استفاده کند.

محمدی وجود فضای ابری را یکی از شاخص های سهولت در راه اندازی کسب و کار مجازی نیز مطرح نمود و گفت: البته باید گفت فضای ابری روی مراکز داده ایجاد می گردد. بنابراین اگر مراکز داده دارای کیفیت بالای سرویس دهی نبوده و کیفیت خدمات را تضمین ننمایند، سرویس ها و فضای ابری هم که روی این مراکز داده ایجاد می گردد، از نظر دسترسی پذیری کیفیت خوبی نخواهند داشت و قابل اتکا نخواهند بود.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر نبود قراردادهای تضمین کیفیت خدمات مراکز داده و فضاهای ابری روی کیفیت سرویس دهی کسب و کارهای مجازی و استفاده از آنها تأثیر می گذارند. پس افزایش کیفیت خدمات و کاهش هزینه مراکز داده تأثیرات جدی روی کیفیت زیرساخت ها و خدمات ابری خواهد گذاشت.

این فعال حوزه استارتاپی اعتقاد دارد، بخش دولتی نمی تواند به راه اندازی زیرساخت های فضای ابری ورود کند، چرا که تا به امروز بارها در این حوزه سرویس هایی ارائه داده که کیفیت بسیار پایینی داشته اند. بنابراین تنها از بخش خصوصی می توان انتظار داشت که محصول باکیفیتی ارائه دهد و نقش دولت، می تواند رتبه بندی و بهبود کیفیت خدمات و افزایش پهنای مراکز داده باشد.

نیاز مبرم به فضای ابری

محمدعرفان شمسی، مسئول تیم رایانش ابری ابرآروان نیز اعتقاد دارد با توجه به رشد فزاینده استفاده از سرویس های مبتنی بر اینترنت، فراهم کردن زیرساختی در مورد میزبانی مناسب از این سرویس ها امری بسیار مهم است که اگر از این موضوع غفلت گردد، در سال های نه چندان دور، کشور ضرر زیادی متحمل خواهد شد.

شمسی به ایران گفت: طبق پیش بینی های گارتنر، بازار سرویس های کلود تا سال 2022 چیزی در حدود332 میلیارد دلار برآورد شده و همچنین در حدود 70 درصد از کسب و کارهای اروپایی فرآیند مهاجرت به سمت فضای ابری را شروع نموده اند.

وی اضافه کرد: تجربه نشان داده است که اتفاقات جهانی در حوزه فناوری اطلاعات و در ایران نیز (با فاصله ای چند ساله) رخ خواهند داد. بنابراین برنامه ریزی و اجرای زیرساخت های مناسب برای چنین اتفاقاتی امری لازم است. این کارشناس حوزه رایانش ابری با بیان اینکه شاید تا سه سال پیش بیشتر کسب و کار های ایرانی از سرویس دهنده های خارجی (و بعضاً ارزان قیمتی مانند هتزنر) سرویس می گرفتند، گفت: در این سال ها این فرآیند تا حدودی بهبود پیدا نموده و کسب و کار های ایرانی به استفاده از خدمات داخل کشور متمایل شدند اما همچنان در حوزه کمیت و هم در مورد کیفیت مسائل فراوانی وجود دارد. طبیعتاً وجود زیرساخت های مناسب و ارزان قیمت فناوری اطلاعات به افزایش فراوری محتوا یاری خواهد نمود.

وی معتقد است، این موضوع وقتی به طور کامل محقق خواهد شد که علاوه بر توجه به کمیت ها در زیرساخت، به کیفیت نیز توجه ویژه ای گردد در حال حاضر بسیاری از مشتریان ما که پاپ سایت خارجی ما را انتخاب می نمایند، تنها به دلیل کیفیت بد اینترنت در داخل و در مقابل کیفیت بسیار خوب آن در پاپ سایت های خارجی است. بنابراین لازم است تا شرکت های بزرگی که در این حوزه وارد می شوند و امکانات اقتصادی و زیرساختی خوبی هم دارند، برای این موضوع نیز سرمایه گذاری نمایند.

منبع: ایران آنلاین

به "توسعه کسب و کارهای مجازی با راه اندازی فضای ابری شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه کسب و کارهای مجازی با راه اندازی فضای ابری شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید