سقوط بی سابقه قیمت نفت در 17 سال گذشته

به گزارش آسانسور، قیمت نفت در روز دوشنبه 11 فروردین ماه در بازارهای آسیا پس از فروپاشی سایر بازارهای مالی و بدتر شدن بحران شیوع ویروس کرونا در روزهای آخر هفته سقوط کرد تا پایین ترین سطح خود را در 17 سال گذشته ثبت کند.

سقوط بی سابقه قیمت نفت در 17 سال گذشته

به گزارش آسانسور، ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: قیمت نفت غرب تگزاس در ایالات متحده 5.3 درصد کاهش یافت تا هر بشکه این نفت به 20 دلار برسد در حالی که هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 6.5 درصد کاهش به 23 دلار برای اولین بار از سال 2003میلادی تا به امروز رسیده است.

این سقوط در حالی اتفاق می افتد که شمار مبتلایان و کشته های ناشی از ویروس همه گیر کرونا (کووید19) در جهان به ویژه آمریکا، اسپانیا و ایتالیا رو به افزایش است.

در آمریکا تا به امروز بیش از 140 هزار تن به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از 2400 تن جان باخته اند.

افزایش تلفات و مبتلایان به کرونا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا را مجبور کرد تا نسبت به بازگشت به فعالیت های مالی در آمریکا کمتر خوش بین باشد، اگرچه او تاکید می کرد که این امر تا اواسط آوریل امکان پذیر است.

در همین حال آنتونی فوچی مشاور پزشکی ترامپ سناریویی ترسناک در مورد گسترش بحران ترسیم و پیش بینی کرد که ویروس کرونا می تواند به مرگ یک صد هزار تا دویست هزار نفر در آمریکا منجر شود.

فروپاشی بازارهای نفتی از هفته های قبل و همزمان با اقدام دولت های سراسر جهان در ایجاد محدودیت های مسافرتی و فراخوان مردم به قرنطینه برای مهار ویروس کرونا شروع شده است.

تولیدکنندگان عمده نفت مانند عربستان سعودی و روسیه نیز در حال جنگ با قیمت هستند که منجر به افزایش ذخایر و به تبع آن افت قیمت ها شده است.

هفته گذشته، بورس اوراق بهادار دوباره رشد کرد و قیمت نفت هم افزایش یافت، زیرا دولت ها در سراسر جهان اقدامات گسترده حمایتی از اقتصاد جهانی را اعلام کردند.

با این حال استفان اینیس متخصص خدمات مالی موسسه اکسی کور (Axi Core) معتقد است که قیمت نفت با کاهش ظرفیت ذخیره کامل و تأخیر کشورها در یافتن راه حل ها تهدید می شود.

وی تاکید کرد که هرچه پاسخ به تاخیر بیفتد، خطر افت جدید قیمت ها بیشتر می شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "سقوط بی سابقه قیمت نفت در 17 سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط بی سابقه قیمت نفت در 17 سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید