موسوی تحریم همکاری های بین المللی هسته ای با ایران از سوی آمریکا را محکوم کرد

به گزارش آسانسور، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ضمن محکومیت تحریم همکاری های بین المللی هسته ای از سوی آمریکا، گفت: این اقدام را رصد نموده و در صورتی که بر حقوق هسته ای ایران تاثیر منفی بگذارد، گام های عملی و حقوقی لازم را برمی داریم.

موسوی تحریم همکاری های بین المللی هسته ای با ایران از سوی آمریکا را محکوم کرد

به گزارش آسانسور از فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) اقدام اخیر ایالات متحده در مورد تحریم همکاری های بین المللی هسته ای با جمهوری اسلامی ایران را نقض صریح قطعنامه 2231 و منشور سازمان ملل متحد خواند و آن را قویا محکوم کرد.

موسوی توضیح داد: این اقدام حقوق ذاتی جمهوری اسلامی ایران را نادیده می گیرد و نظم عمومی بین المللی را مختل می سازد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید نمود: جمهوری اسلامی ایران از نزدیک آثار فنی و سیاسی این اقدام را رصد نموده و در صورتی که منجر به تاثیرات منفی بر حقوق هسته ای ایران طبق اسناد بین المللی و مفاد برجام گردد، نسبت به اتخاذ گام های عملی و حقوقی لازم اقدام خواهد نمود.

به گزارش فارس، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد پنج شنبه هفتم خرداد ضمن اعلام این خبر که ظرف 60 روز، معافیت های همکاری صلح آمیز هسته ای با ایران به سرانجام می رسند، از تحریم 2 دانشمند مرتبط با برنامه هسته ای ایران اطلاع داد.

وی در اکانت توئیتری خود نوشت: امروز، من به معافیت های تحریمی مربوط به پروژه های برجامی در ایران سرانجام می دهم که ظرف 60 روز اجرایی می شوند. با تشدید [فعالیت های] هسته ای ایران معین است که این همکاری ها باید سرانجام یابند. کوشش های بیشتر برای زیاده خواهی هسته ای تنها منجر به فشار بیشتر بر رژیم می شوند.من همچنین دو راهنمایی نماینده برنامه غنی سازی هسته ای ایران را تحریم می کنم - مجید آقایی و امجد سازگار. دانشمندان ایران باید انتخاب نمایند: یا خارج از محدوده اشاعه ای به صورت صلح آمیز کار نمایند و یا خطر تحریم را بپذیرند.

به گزارش فارس، سازمان انرژی اتمی همچنین در این خصوص بیانیه ای صادر کرد.

این سازمان همچنین در رشته توئیتی اظهار داشت که خبرهای خوش هسته ای در راه است.

چین و روسیه نیز نسبت به این اقدام واکنش نشان دادند. سخنگوی وزارت خارجه چین روز آدینه اظهار داشت این کشور علی رغم اقدامات آمریکا آماده همکاری با سایر طرف ها جهت حفظ توافق هسته ای برجام است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز تصمیم نابخردانه آمریکا برای خودداری از تمدید معافیت های تحریمی مربوط به همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران را محکوم کرد.

سخنگویان وزرای خارجه سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز امروز (شنبه) در بیانیه ای مشترک در واکنش به این اقدام آمریکا اظهار داشتند: ما عمیقاً از تصمیم آمریکا برای سرانجام دادن به معافیت های تحریمی ناظر بر پروژه های هسته ای مرتبط با برجام در ایران از جمله پروژه نوسازی [رآکتور] اراک متأسفیم. این پروژه ها که مورد تایید قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل هستند، در خدمت منافع عدم اشاعه هستند و به جامعه بین المللی تضمین ها در مورد ماهیت صرفا صلح آمیز و ایمن فعالیت های هسته ای ایران را اراده می دهد.

منبع: جام جم آنلاین

به "موسوی تحریم همکاری های بین المللی هسته ای با ایران از سوی آمریکا را محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسوی تحریم همکاری های بین المللی هسته ای با ایران از سوی آمریکا را محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید