هر آنچه باید در خصوص قنداق کردن نوزاد بدانید

به گزارش آسانسور، قنداق کردن نوزاد یک روش سنتی پیچیدن نوزادان است که امروزه نیز به دلیل ایجاد آرامش در نوزاد، خواب راحت، کاهش دردهای کولیکی نوزادان و... مورد استقبال قرار گرفته است. در این مقاله مزایا، معایب، نکات مورد توجه و روش صحیح قنداق کردن نوزاد آورده شده است.

هر آنچه باید در خصوص قنداق کردن نوزاد بدانید

قنداق کردن نوزاد به معنی پیچاندن پارچه یا ملحفه و یا پتو به دور نوزاد است که هدف از این کار گرم تر نگاه داشتن نوزاد و در عین حال افزایش ایمنی و آرامش نوزاد است. قنداق کردن کودک در به خواب رفتن او یاری می نماید، زیرا نوزاد مانند زمانی که در رحم مادر بوده است احساس امنیت و آرامش می نماید. بعضی از بچه ها قنداق کردن و پیچیدن را دوست ندارند زیرا بدنشان بیش از حد گرم می گردد، در این حالت می توانید بعد از به خواب رفتن نوزاد، پتو و یا ملحفه و یا قنداق او را آزاد و شل کنید.

روش قنداق کردن نوزاد

 1. پتوی کوچک یا ملحفه نخی را زیر پای کودک پهن کنید و کودک را روی لبه تا شده آن قرار دهید. لبه راست پتو و یا ملحفه را تا کنید و دست چپ نوزاد را بپوشانید. نوزاد دوست دارد که وضعیتی که در رحم داشته است را حفظ کند.
 2. گوشه پایین پتو یا ملحفه را بالاتر از سینه نوزاد ببرید و محکم تا کنید.
 3. گوشه چپ پتو یا ملحفه را روی آن تا کنید و لبه آن را زیر بدن نوزاد ببرید.

مزایای قنداق کردن نوزادان چیست؟

 • ایجاد احساس امنیت و آرامش در نوزاد

زمانی که نوزاد قنداق می گردد، احساس می نماید که در رحم مادر است و حس امنیت و آرامش پیدا می نماید.

 • جلوگیری از خواب پریدن نوزاد

قنداق کردن کودک از پریدن نوزاد در خواب جلوگیری می نماید.

 • جلوگیری از پنجه زدن نوزاد به صورت خود

در این حالت، نوزاد نمی تواند به چشم های خود دست بزند و چشم خود را عفونی کند و یا با ناخن به صورت خود پنجه بزند.

 • کاهش دردهای کولیکی نوزادان

قنداق کردن نوزاد از درهای قولنجی و کولیک نوزادان جلوگیری می نماید.

 • خواب مجدد نوزاد

در قنداق کردن، اگر دست های نوزاد روی قفسه سینه و قلب او باشد، زمانی که کودک بیدار می گردد دوباره به خواب می رود.

 • خواب آسوده نوزاد

زمانی که مادر کودک خود را قنداق می نماید، مانند این است که او را نوزاش می نماید و کودک به راحتی به خواب می رود.

 • خواب بیشتر والدین نوزاد

قنداق کردن، سبب می گردد پدر و مادر نیز بیشتر و بهتر بخوابند و اینگونه مادر با داشتن خواب کافی، شیر کافی نیز برای نوزاد خود خواهد داشت.

معایب قنداق کردن نوزادان چیست؟

 • احتمال خفگی نوزاد

  بسیاری از نوزادانی که قنداق می شوند، در اثر غفلت والدین به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، دچار می شوند، زیرا در این حالت، سر نوزاد به علت کوچک بودن به داخل پتو رفته و احتمال خفه شدن برای او وجود دارد.

 • گرم شدن بیش از حد نوزاد

قنداق کردن کودک در فصل های گرم سال می تواند سبب گرم شدن بیش از حد نوزاد گردد. گرم شدن بیش از حد بدن در روز های گرم سال خطرناک است، زیرا در روز های اول زندگی، احتمال زرد شدن نوزاد به علت تغذیه با شیر مادر وجود دارد که گرم شدن بیش از حد او سبب تعریق و از دست رفتن آب بدن می گردد و احتمال زردی نوزاد بالا می رود.

بیشتر بدانید:چگونه زردی نوزاد تازه متولد شده را تشخیص دهیم؟
 • آسیب به دست و پای نوزاد

اگر فردی که قصد قنداق کردن نوزاد را دارد، به تحرک کافی او در قنداق توجه نداشته باشد و طرز برخورد صحیح با حرکت مدام دست و پای نوزاد را نداند، ممکن است به نوزاد آسیب برساند و سبب رگ به رگ شدن و یا کشیدگی عضلات نوزاد گردد. بنابراین به مادرانی که به تازگی صاحب نوزاد شده اند توصیه می گردد آموزش کافی را در این خصوص ببینند، زیرا اگر اندکی پارچه را سفت تر از حد متعارف دور نوزاد بپیچید ممکن است به مفاصل حساس او آسیب زیادی وارد گردد. حتی در بعضی موارد مشاهده شده که مادران ناآگاه و کم تجربه پارچه را با شدت زیادی به دور نوزاد پیچانده و آسیب هایی به استخوان ران و لگن نوزاد وارد نموده اند.

نوزاد را تا چه سنی قنداق کنیم؟

معمولاً ترجیح داده می گردد زمانی که نوزاد بیدار است و به سن یک ماهگی رسیده است دیگر قنداق نگردد. توصیه می گردد که اگر نوزاد در حالت قنداق پیچ شدن بهتر می خوابد، این مواقع او را با پارچه ای مناسب قنداق پیچ کرد. به طور کلی در صورتی که قنداق کردن تا دو ماهگی زمانی که نوزاد آغاز به غلط زدن می نماید، ادامه داشته باشد، مسئله ای ایجاد نمی گردد. کارشناسان، قنداق را تنها در طی ماه اول تا دو ماهگی بعد از تولد، توصیه کردند چون در ماه های دیگر قنداق سبب وقفه در رشد کودک می گردد.

نکاتی درباره قنداق کردن نوزاد

 1. اگر تمام احتمالات دلایل گریه نوزاد را آنالیز کردید مثل اینکه گرسنه یا تشنه است، موقعیت پوشک مناسب نیست و... و به نتیجه نرسیدید و کودک هنوز ناراحت و آزرده است، قنداق کردن کودک را امتحان کنید.
 2. نوزاد را نباید محکم پیچید؛ زیرا قنداق کردن نوزاد در صورتی که محکم باشد و با پارچه یا ملحفه ضخیم باشد، باعث می گردد که کودک عرق کند و بدن و موهای سرش خیس گردد و این مانع خوابیدن نوزاد می گردد.
 3. هدف اصلی قنداق ایجاد احساس اطمینان و امنیت در کودک است، تنها زمانی از قنداق بهره ببرید که نوزاد نق می زند یا گریه می نماید، نمی تواند به راحتی بخوابد و یا به سرعت دست و پای خود را تکان می دهد.
 4. امروزه لباس هایی برای قنداق کردن در بازار وجود دارد که براحتی می توان آن ها را تهیه کرد و یا مادر می تواند به سادگی شبیه آن را بدوزد و برای نوزاد خود استفاده کند.
 5. سعی کنید جنس پارچه قنداق، نخی باشد. پارچه های سنگین (مانند پشم) نه تنها سبب گرم شدن بیش از حد نوزاد می گردد، بلکه درون آن احساس آرامش نمی نماید.
 6. هنگامی که نوزاد قنداق شد، نباید دمای اتاق را بالا ببریم.
 7. اگر نوزاد تب دارد و یا عفونتی وارد بدن او شده است، نباید او را قنداق کنیم.
 8. توصیه می گردد مادر قنداق کردن را چندین بار تمرین کند تا آن را بدون نقص انجام دهد.
 9. قنداق کردن باید زمانی انجام گردد که نوزاد به خوبی شیر خورده، آروغ زده، تعویض پوشک نوزاد اجرا شده و چندان هم خسته نباشد.
 10. بعضی کارشناسان پیشنهاد می نمایند؛ می توان از قنداق کردن به عنوان شیوه ای مؤثر جهت آرام ساختن نوزاد به خصوص زمانی که به هر دلیل تحت تأثیر محرک های محیطی قرار گرفته و ناآرام شده و نق می زند، استفاده کرد.

معمولاً ترجیح داده می گردد زمانی که نوزاد بیدار است و به سن یک ماهگی رسیده است دیگر قنداق نگردد. توصیه می گردد که اگر نوزاد در حالت قنداق پیچ شدن بهتر می خوابد، این مواقع او را با پارچه ای مناسب قنداق پیچ کرد. به طور کلی در صورتی که قنداق کردن تا دو ماهگی زمانی که نوزاد آغاز به غلط زدن می نماید، ادامه داشته باشد، مسئله ای ایجاد نمی گردد. کارشناسان، قنداق را تنها در طی ماه اول تا دو ماهگی بعد از تولد، توصیه کردند چون در ماه های دیگر قنداق سبب وقفه در رشد کودک می گردد.

منبع: ستاره

به "هر آنچه باید در خصوص قنداق کردن نوزاد بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه باید در خصوص قنداق کردن نوزاد بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید