آغاز فاجعه بی سابقه بشری، مسئولیت پذیری یا ویرانی؟

به گزارش آسانسور، با گذشت چندین ماه از شیوع کرونا، اقتصاد جهانی همچنان با بحران پدید آمده بر اثر این بیماری دست به گریبان است . جامعه نوین فناوری- محور ما هرگز در گذشته و در زمان صلح ، چنین وضعیتی را تجربه نکرده بود.

آغاز فاجعه بی سابقه بشری، مسئولیت پذیری یا ویرانی؟

به گزارش خبرگزاری آسانسور، یوشکا فیشر، وزیر خارجه و معاون صدراعظم اسبق آلمان در یادداشتی با عنوان گزینه اروپا در برابر ویروس کرونا: مسئولیت پذیری یا ویرانی در عرب نیوز نوشت:

این پرسش که آیا امواج بیشتری پس از موج دوم کنونی وجود خواهد داشت، ذهن مردم دنیا به ویژه زمامداران و سیاستمداران را به خود مشغول داشته است.

اقتصاد پیشرفته و در هم تنیده و زنجیره عرضه دنیای آن از طریق یک ویروس ذره بینی به زانو درآمده است.

اولویت اصلی ما مبارزه با کووید 19 است. این بیماری پیامدهای مالی و اجتماعی وخیمی بر زندگی میلیاردها انسان خواهد داشت و به نظر می رسد جابجایی در عرصه قدرت سیاسی و مالی دنیا را تسریع کند.

ولی این بحران پیامدهایی فراتر از ماه ها و سال های آینده دارد. می توان انتظار داشت که مورخان آینده سال 2020 را به عنوان آغاز عصر تغییرات گسترده به خاطر آورند. ویروس کرونا زنگ خطر را به موقع به صدا درآورده است و اگر ما نتوانیم تغییرات لازم را انجام دهیم، بیماری عالم گیر سال 2020 آغاز فاجعه بی سابقه بشری خواهد بود.

یک نکته مهم این است که بحران کنونی باید درنهایت ما را از اعتماد نابجا به پیشرفت های انسانی به خود آورد. مدت های مدید چنین تصور می شد که جلوگیری از پیامدهای ناخواسته رشد مداوم مالی امکان پذیر خواهد بود و ما گمان می کردیم بر طبیعت تسلط داریم ولی واقعیت این است که قدرت ما نیز محدود به منافع انسانی است و ما از فراتر از آن بی خبریم. نخستین درس حاصل از بحران کرونا این است که تمدن انسانی نیازمند فوری احساس مسئولیت پذیری است. آیا ما در اقدامی جمعی تغییرات لازم را انجام خواهیم داد؟

بد یا خوب، انسان به نقطه ای رسیده است که اقدامات آن، آینده دیگر گونه های موجود بر روی زمین را معین خواهد نمود و چنین قدرت فوق العاده ای نیازمند مسئولیت پذیری سنگینی است.

در آینده، تغذیه انسان ها بدون حفاظت از حیات گیاهی در سطح زمین ناممکن خواهد بود. ما باید در خصوص توانایی خود برای این وظیفه سخت، واقع نگر باشیم .

آزادی و مسئیولیت پذیری به شدت به هم وابسته هستند. آنها که خواهان آزادی هستند با کاهش مسئولیت پذیری حیات خود را به خطر می اندازند. برای جلوگیری از قرنطینه شدن و دیگر محدودیت ها، نخست باید مسئولیت پذیر بود.

یکی دیگر از پیامدهای فرعی کرونا اقدام چین و امریکا برای مبارزه بر سر کسب رهبری بر دنیا است. آیا قدرت همانند گذشته با فزونی نظامی تعریف می گردد یا به منابع بنیادین کاملاً تازه مرتبط است؟

اروپا با فرصتی بی نظیر برای خودداری از ورود به رقابت برسر تسلط بر دنیا روبرو شده است و باید الگویی شجاعانه از مسئولیت پذیری جمعی که بشریت به آن نیازمند است، باشد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "آغاز فاجعه بی سابقه بشری، مسئولیت پذیری یا ویرانی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز فاجعه بی سابقه بشری، مسئولیت پذیری یا ویرانی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید