افزایش 700 هزار تومانی حقوق بعضی از بازنشستگان

به گزارش آسانسور، رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه حقوق بازنشستگان تا سقف 2 میلیون و 800 هزار تومان افزایش خواهد یافت، از افزایش 700 هزار تومانی حقوق بعضی بازنشستگان اطلاع داد.

افزایش 700 هزار تومانی حقوق بعضی از بازنشستگان

به گزارش گروه اقتصادی آسانسور، محمد باقر نوبخت در تشریح افزایش منابع تخصیص یافته به بازنشستگان کشوری و لشکری گفت: مطلبی که بسیار زیاد این روز ها از سازمان برنامه و بودجه پرسیده می گردد، در مورد 50 درصد افزایش حقوقی است که به بازنشستگان پرداخت نشد.

وی اضافه نمود: قانون پنجم برنامه توسعه، به دولت اجازه می دهد که در دوران برنامه که از سال 90 تا 95 به طول انجامید، از همه امتیازاتی که در فصل 10 از ماده 64 تا 80 وجود دارد تا 50 درصد امتیازات را استفاده کند.

نوبخت تاکید نمود: هیأت وزیران برای تعدادی از دستگاه ها این 50 درصد را تصویب کرد و این افراد از امتیاز این 50 درصد برخوردار شدند که بر این اساس، سازمان اداری و استخدامی پیشنهادی را به دولت آورد مبنی بر این که این حق وجود داشته باشد که منابع اقتصادی برای انجام آن وجود داشته باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه نمود: به همین جهت دستگاه ها به سازمان برنامه و بودجه مراجعه کردند تا با منابع اقتصادی خود این 50 درصد را اعمال نمایند ما نیز این مطالعات را انجام دادیم و منجر به این شد تا بهمن ماه بخشنامه ای ابلاغ شد تا این تعداد از دستگاه ها به شرط طلب نکردن منابع بیشتر، این فرایند را انجام دهند.

وی توضیح داد: قانون مدیریت خدمات کشور که در سال 86 به طور آزمایشی به تصویب رسید دارای 15 فصل است و در هر فصل به مبانی مختلفی می پردازد و در فصل دهم به نظام پرداخت به کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخته است. این نظام پرداخت بر اساس امتیاز و آنالیز است که با در نظرگیری این امتیاز و ضرب در ریال، رقمی به حقوق افراد اضافه می گردد. ضریب ریالی در این قانون چیزی حدود 500 ریال است که تبصره ذیل ماده 64 این رقم سالیانه بر اساس هزینه زندگی درصدی افزایش پیدا می نماید.

معاون رئیس جمهور اضافه نمود: این ضریب ریالی برای مستمری بگیران، بازنشستگان و کارمندان یکسان است، اما آن چه اختلاف بین این سه گروه ایجاد می نماید امتیاز برای این سه رسته است. امتیازات برای این سه گروه با فرمول های مختلف محاسبه می گردد. یعنی بر اساس سختی کار امتیازات متفاوت است. امتیازی از یک تا 2000 برای شغل آنها، به شاغلان از 1500 تا 4500 داده می گردد که در جمع به آن ها حقوق ثابت می گردد. این امتیازات به علاوه فوق العاده ها می گردد. جمع این امتیازات را حقوق کارمندان دولتی می گویند.

نوبخت تاکید نمود: قانون برنامه ششم به دولت این اجازه را می دهد که پرداخت شاغلان با بازنشستگان را متناسب سازی کند. درصدی برای افزایش این حقوق برای متناسب سازی بیان نشده است و تنها راه برای متناسب سازی را به دست دولت سپرده است.

وی اضافه نمود: دولت این لایحه را به مجلس ارائه کرد و در نهایت شورای نگهبان آن را رد و مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را تصویب کرد. حالا از همین طریق هر سال مبلغی را برای بازنشستگان کنار گذاشته ایم، سال گذشته چیزی حدود 3 هزار میلیارد تومان در بودجه قید شد که دولت این رقم را به 4 هزار میلیارد تومان رساند.

جزئیات افزایش 700 هزار تومانی حقوق بعضی از بازنشستگان

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بیان نمود: این رقم با کوشش های دولت به 5 هزار میلیارد تومان رسید. برای سال 99 این رقم را 100 درصد افزایش داده و به 10 هزار میلیارد تومان رساندیم تا به حقوق این افراد اضافه کنیم. در این افزایش حقوق ها بعضی از بازنشستگان بیش از 700 هزار تومان به حقوقشان اضافه نموده خواهد شد.

وی اضافه نمود: روز دوشنبه از تشکل های بازنشستگی و نمایندگان شان خواستیم تا به جلسه مشترک با سازمان برنامه و بودجه کشور بیایند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بیان نمود: در ادامه راستا افزایش 15 درصدی حقوق بازنشستگان کشوری و همچنین تزریق 10 هزار میلیارد تومان منابع همسان سازی حقوق آنها، دستور پرداخت پاداش بازنشستگانی که تا سال 98 بازنشسته شده اند را نیز صادر نموده ایم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه حقوق بازنشستگان تا سقف 2 میلیون و 800 هزار تومان افزایش خواهد یافت، بیان نمود: سال گذشته رقم پاداش بالغ بر 8 هزار میلیارد تومان بود که رقم آن هنوز تعیین نیست.

وی اضافه نمود: سال جاری برای زنان سرپرستان خانوار نیز حدود 15 هزار و 500 میلیارد تومان، در نظر گرفته ایم. مستمری این افراد 3 تا 5 برابر هم افزایش پیدا کرد و امیدواریم بتوانیم منابع اقتصادی جدیدترین برای افزایش این دریافتی را داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افزایش 700 هزار تومانی حقوق بعضی از بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 700 هزار تومانی حقوق بعضی از بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید